Biwak harcerski w Polanie: 30.04. - 3.05.2014 r.

To  co możemy przyjechać? Usłyszałem takie pytanie od ks. Tadeusza, dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich w Zabrzu. Chcemy zobaczyć piękne Bieszczady i poznać nowych ludzi. Będziemy na „ długi majowy weekend”. Przyjeżdżajcie czekamy – padła odpowiedź z mojej strony.

Późnym wieczorem, po wyczerpującej trasie, mnóstwo samochodów, korków, harcerze z Zabrza dotarli do Polany. Krótkie powitanie i udajemy się do szkoły - miejsca noclegu.

Punktualnie o godzinie 9 przed plebanią pojawili się harcerze i harcerki 1 Bieszczadzkiej Drużyny Bartoszowej. Wspólna praca i zabawa pod wiatą trwała do obiadu. Była możliwość lepszego poznania zwyczajów harcerskich i nauki nowych gier. Obiad, a po nim wyruszamy na naszą pierwszą wspólna wyprawę w góry. Jej celem jest Studenne – była  wioska tuż obok Terki. Dobra pogoda i jeszcze lepsze humory sprawiły, że wycieczka przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Po krótkim odpoczynku zeszliśmy do Terki, skąd samochodami dotarliśmy do Polany. Drużyna z Zabrza po posiłku kontynuowała zwiedzanie Bieszczad.

Piątkowy poranek przywitał nas błękitnym niebem, co zapowiadało dobrą pogodę. Było to ważne, gdyż wyruszaliśmy zdobyć Bukowe Berdo. Mimo różnego stopnia zaawansowania w chodzeniu po górach, wszyscy dotarliśmy do siodełka pod Tarnicą, skąd jedni ruszyli zdobyć szczyt, drudzy rozpoczęli schodzenie do Wołosatego, tym bardziej, że nastąpiło załamanie pogody. Zrobiło się zimno, wietrznie, zaczął padać deszcz.  Nieco przemoczeni i zmęczeni wróciliśmy do domu na pyszny obiad - smakowite naleśniki...

Wieczorem tego samego dnia starsi harcerze przygotowali ognisko przy którym wkrótce zebrały się trzy drużyny harcerskie. Jedna zapałka wystarczyła by zapłonął ogień.

Prowadząca druhna Natalia mianowała  strażników ognia, którymi zostali: Wojtek i Hubert. Rozpoczęło się obrzędowe ognisko ,przeplatane opowieściami i zabawami. Druh Michał dwoił się i troił by nas nauczyć nowych zabaw. Podziękowania dla uczestników Biwaku, piękne pamiątkowe kubki i iskierka zakończyły ognisko.  Wspólna Eucharystia  w uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski, 3 go Maja, zwieńczyła nasze wspólne przebywanie. Pozostało tylko dopomóc w porządkowaniu szkoły – tu ukłony dla starszych harcerzy, pożegnanie i do zobaczenia w Zabrzu.

Harcerz z Polany

 

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Polana