"Nasi bohaterowie", 31.10.2016 r.

 

31 października, dzieci z klas 0-III miały okazję przyjrzeć się pracy strażnika granicznego i strażaka. Stało się to dzięki wyjazdowi do Placówki Straży Granicznej w Czarnej i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych. Była to wycieczka w ramach zajęć dodatkowych pt.: „Nasi bohaterowie”.

 Po godzinie ósmej rano przyjechaliśmy do placówki w Czarnej, gdzie czekał na nas i przywitał Komendant Straży p. Piotr Mielcarek. Następnie dzieci udały się z funkcjonariuszem  Zbigniewem Osękowskim na zwiedzanie placówki. Był pokaz sprzętu bojowego, wizyta w celi, która cieszyła się niemałym powodzeniem, oraz siłownia, na której dzieci mogły sprawdzić  swoje możliwości siłowe.Najwięcej wrażeń dostarczył jednak czworonożny funkcjonariusz Straży Granicznej, pies o imieniu Joker. Wszyscy chętni mogli zasiąść za kierownicą pojazdów służbowych i przekonać się jak głośno działają sygnały dźwiękowe. Pojazd obserwacyjny cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci… 

Po takich wrażeniach udaliśmy się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych, gdzie przywitał nas Zastępca Komendanta Powiatowego p. Przemysław Kruk, który oddał nas pod opiekę dowódcy kpt. Emila Szmyda. Pan Kapitan wraz z kolegą chętnie oprowadzili i zapoznali nas ze swoją pracą. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Jednak największą atrakcją była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej, wejście do wozów strażackich oraz pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej. Dzieciaki zwiedziły również pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach, oraz salę wypoczynkowo – konferencyjną. 

 Dzień zakończył się ucztą dla podniebienia, tzn. wizytą w pizzerii.

Uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń. Dziękujemy bardzo funkcjonariuszom straży granicznej oraz strażakom za poświęcony czas, miłe przyjęcie, ciekawe opowieści oraz umożliwienie obejrzenia sprzętu i poznania trudnej pracy, a także udzielenie wskazówek na temat bezpieczeństwa. Dziękujemy również ks. Proboszczowi za transport. Bez niego ani rusz.

Dominika Podstawska

 

 

 

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Polana