Dzień ziemi 28.04.2011 r.

Jak co roku, dnia 22 kwietnia odbywa się Światowy Dzień Ziemi. W szkole w Polanie, z tejże okazji, dnia 28 kwietnia 2011 roku odbyła się akademia, na której to, w pierwszej części,  prezentowane były liczne występy naszych uczniów. Na samym wstępie p. Hanna Myślińska przywitała licznie zgromadzonych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne oraz wyjaśniła, że nie jest to święto pogańskie. Prezentacje rozpoczął Piotr Kostański, który oznajmił, że na całym świecie obchodzi się Dzień Ziemi, aby propagować postawy ekologiczne. W dalszej części, wszyscy mogli obejrzeć projekcję filmu, którego przesłaniem była próba odpowiedzi na pytanie, czy kupując różna dobra materialne, ludzie ułatwiają sobie życie i czy tak ono musi wyglądać?

Odpowiedź przeczącą dał ojciec Franciszkanin; jako wyjaśnienie dowiedzieliśmy się o św. Franciszku z Asyżu, który został ogłoszony przez Jana Pawła II patronem ruchu ekologicznego. Święty Franciszek naśladował Chrystusa, propagował ubóstwo i czystość,  a także rozmawiał ze zwierzętami. Prezentowany film przedstawiał także, że stopa ekologiczna (która pozwala nam zmierzyć i zrozumieć, jak dużo bierzemy z zasobów środowiska) wykorzystywana przez człowieka w USA to 9 hektarów, natomiast w Polsce wynosi już 3 hektary. Podsumowaniem projekcji było stwierdzenie, iż powszechność dóbr materialnych  nie rozwiązuje naszych problemów.

W drugiej części programu mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienia uczniów z naszej szkoły; na początku uczniowie klasy II i III SP w przebraniu na zielono tańczyły w rytm muzyki. Następnie uczniowie z klasy I SP, z plecakami pełnymi śmieci, zaczęły wysypywać je na podłogę oraz zrywały gałązki z drzewa, podśpiewując piosenkę "Hej sokoły". Na ten incydent Hubert i Mateusz z klasy I SP stanowczo zareagowali, sprzeciwiając się temu zachowaniu, tłumacząc, że "byli tu brudasy, wandale i dzikusy". Po chwili wpadli na wspaniałomyślny pomysł, aby posprzątać te śmieci do worka  i podsumowali słowami: "zostaw las taki jakim chciałbyś go zastać". Potem Asia Stępniewska oznajmiła, że źle się czuje w świecie pełnym śmieci, Kacper Podstawski, w przebraniu muchy powiedział, że dobrze czuje się gdy jest brudny, co zostało szybko skrytykowane przez Sebka Koncewicza, po czym poszli szukać czystego miejsca. Po chwili znów mogliśmy zobaczyć wysypane śmieci, które to dokładnie i szybko zostały pozbierane a cały "las" został pozamiatany przez duszki leśne, za które to przebrane były przedszkolaki i uczniowie klasy III SP. Podsumowaniem tej części było motto: " Szanujmy ziemię, bo giną drzewa". Na zakończenie występów, mogliśmy usłyszeć recytacje uczniów, m.in.: Sebek z kl. II SP oznajmił, że ma dość lenistwa i namawiał, aby zacisnąć więzi i kochać las i łąkę, z kolei Wojtek Hermanowicz martwił się o przyrodę mówiąc, że w czystości jej siła. Kacper Podstawski obiecał chronić ziemię, "żeby raj przypominała", Piotr Wierciński obiecał, że będzie pamiętał o przyrodzie a Radek Faran postanowił, że "śmieci będzie segregował a trudu nie będzie żałował".

Po wszystkich występach p. Hania przypomniała, że wszystkie przedstawienia poruszały problem zanieczyszczenia, dodając, iż ks. Talik uczył postawy proekologicznej, przez co spotykał się z ironią mieszkańców wsi.

Na zakończenie ks. Dyrektor podziękował organizatorom tej akademii; p. Hannie Myślińskiej, p. Annie Stępniewskiej, p. Małgorzacie Gałek i p. Dominice Podstawskiej, bez których to przedstawienie nie byłoby takie pouczające i widowiskowe.

Radosław Pasławski

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Polana