Konkurs „O Bieszczadach wiem prawie wszystko” dla szkół gimnazjalnych

8 marca w gimnazjum w Czarnej odbył się Konkurs „O Bieszczadach wiem prawie wszystko” dla szkół gimnazjalnych. Do udziału w konkursie zgłosiło się- gimnazjum z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Ustrzykach Dolnych wraz z opiekunem p. Andrzejem Rybskim, gimnazjum z Lutowisk z p. Małgorzatą Fedorowicz, gimnazjum z Czarnej, gimnazjum z Trześniowa z p. Pawłem Tysem.


Do udziału w konkursie zostało zaproszonych także pięć najlepszych osób, które zmagały się tydzień wcześniej w konkursie „ O Bieszczadach wiem prawie wszystko” w kategorii dla szkół podstawowych. Naszą podstawówkę reprezentowała Nina Smoleńska, która zajęła wówczas trzecie miejsce.

Uczestników zgromadzonych na hali sportowej przywitał wójt gminy Czarna pan Marcin Rogacki, którego później zastępowała sekretarz gminy pani Małgorzata Bartnik. Dyrektor gimnazjum w Czarnej pani Danuta Kornaga życzyła wszystkim powodzenia

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Nadleśnictwa Lutowiska i nauczyciele z gimnazjum w Czarnej.

Jak zwykle konkurs składał się z dwóch części- testu na który była godzina czasu i można było korzystać z własnych pomocy- map, przewodników a nawet zeszłorocznych testów oraz finału do którego weszło 10 najlepszych zawodników.

O tym, kto wchodzi do finału dowiadywaliśmy się ze zdjęć wyświetlanych na ekranie projektora. Jakże miłe było moje zaskoczenie, gdy pojawiło się na nim zdjęcie Niny, która była najmłodszą uczestniczką konkursu! Jej też, bo zupełnie nie zareagowała na początku, że jest finalistką!

Oczywiście finał to już nie jest taka prosta sprawa. Trudne konkurencje no i świetnie przygotowani, starsi rywale.

Jak zawsze jednym z elementów finału był popis krasomówczy w którym uczestnicy opowiadali jedną z bieszczadzkich legend. Poza tym trzeba było wykazać się znajomością szczytów, gatunków drzew, futerkiem zwierząt, czaszkami (z tymi dwoma nawet zaproszeni goście mieli problem),cerkwii, historii, kwiatów. Była nawet konkurencja kosmos-, w której trzeba było rozpoznać miejscowość na podstawie zdjęcia lotniczego. To dopiero był prawdziwy kosmos! Cały finał miał bardzo nowoczesny przebieg- odpowiadano za pomocą pilotów a odpowiedzi i cząstkowe wyniki natychmiast wyświetlały się na ekranie, o co zadbał organizator pan Andrzej Rybski.

W tegorocznym konkursie zwyciężyła Urszula Gwóźdź z gimnazjum nr 2 z Ustrzyk Dolnych, II miejsce zajęła Klaudia Orłowska z tej samej szkoły, III- Maciej Skuza z Lutowisk, IV- Adam Steciuk z Ustrzyk Dolnych, V- Aleksandra Dyrda z Czarnej, VI- Justyna Jarocka z Ustrzyk, VII- Nina Smoleńska z Polany, VIII-Jowita Głąb z Trześniowa, IX- Barbara Tkacz z Lutowisk i X- Daria Prędki z Ustrzyk Dolnych. Wszyscy otrzymali ciekawe nagrody głównie książkowe a zwycieżczyni dodatkowo puchar ufundowany przez Wójta.

W nocy i następnego dnia w dzień odbyła się jeszcze impreza marsz na orientację, w której uczestnicy zmagali się mimo deszczu i strasznego błota.

Gratulacje dla wszystkich uczestników!

Karolina Smoleńska

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Polana